En Çok Okunan Roman Kitapları 2019

Son yıllarda Türkiye’nin kitap okuma oranı ciddi manada artmış bulunmakta. Gençlerimizin kitaba olan ilgi ve alakaları her geçen gün daha da artmaktadır.

Sizlerde kitap okumak istiyorsunuz ama hangi kitapları okuyacağınıza karar veremiyorsanız buyrun, sizler için Türkiye’de en çok satılan kitaplar listesini hazırladık. Aşağıda bulunan en çok okunan romanlar 2019 yılı için hazırlanmıştır.

Listelediğimiz her bir kitap kesinlikle okunması gereken kitaplardır.

En Çok Okunan Romanlar

1984 – George Orwell

George Orwell 1984 kitap özeti kısaca belirtilmek gerekirse romanın dünyası üç ayrı rejimle yönetilmektedir: Okyanusya, Avrasya ve Doğu Asya… Sovyetler Birliği’ni andıran Okyanusya, düşünmeden itaat eden  ve Büyük Birader adında birine bağlılıkları olan halkın yaşadığı devlettir. Toplumdaki tüm insanların hareketleri, düşünceleri ve davranışları izlenmektedir. Bir yeraltı örgütü olan muhalif özellikteki Kardeşlik ve bu örgütün lideri Goldstein, bu toplumun düşmanı olarak görülür. Romanın baş karakteri Winston’ın çeşitli olaylara dahil olmasıyla roman, okuyucuların akıllarında birtakım soru işareti bırakacaktır: Büyük Birader ve Goldstein gerçekten yaşıyorlar mıdır?

Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali

”Dünya’nın en basit, en zavallı, hatta en ahmak adamı bile, insanı hayretten hayrete düşürecek ne müthiş ve karışık bir ruha maliktir!… Niçin bunu anlamaktan bu kadar kaçıyor ve insan dedikleri mahluku anlaşılması ve hakkında hüküm verilmesi en kolay şeylerden biri zannediyoruz?”

Suç ve Ceza – Fyodor Mihailoviç Dostoyevski

“Aşkı ilk defa yaşamak gibi, denizi ilk defa görmek gibi, Dostoyevski’yi keşfetmek de insanın hayatında önemli bir tarihtir.”
JORGE LUIS BORGES

“İnsanoğlunun kurtarıcısı olabilirdi. O, gardiyanı olmayı seçti.”
SIGMUND FREUD

Uçurtma Avcısı – Khaled Hosseini

Emir ve Hasan, Kabil’de monarşinin son yıllarında birlikte büyüyen iki çocuk… Aynı evde büyüyüp, aynı sütanneyi paylaşmalarına rağmen Emir’le Hasan’ın dünyaları arasında uçurumlar vardır: Emir, ünlü ve zengin bir işadamının, Hasan ise onun hizmetkârının oğludur. Üstelik Hasan, orada pek sevilmeyen bir etnik azınlığa, Hazaralara mensuptur…

Şeker Portakalı – Jose Mauro de Vasconcelos

Yazarlıkta karar kılıncaya kadar, boks antrenörlüğünden ressam ve heykeltıraşlara modellik yapmaya, muz plantasyonlarında hamallıktan gece kulüplerinde garsonluğa kadar çeşitli işlerde çalışan Jose Mauro de Vasconcelos’un başyapıtı Şeker Portakalı, “günün birinde acıyı keşfeden küçük bir çocuğun öyküsü”dür. Çok yoksul bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen, dokuz yaşında yüzme öğrenirken bir gün yüzme şampiyonu olmanın hayalini kuran Vasconcelos’un çocukluğundan derin izler taşıyan Şeker Portakalı, yaşamın beklenmedik değişimleri karşısında büyük sarsıntılar yaşayan küçük Zeze’nin başından geçenleri anlatır. Vasconcelos, tam on iki günde yazdığı bu romanı “yirmi yıldan fazla bir zaman yüreğinde taşıdığını” söyler.

Aydın Emeç’in, güzel Türkçesiyle dilimize armağan ettiği Şeker Portakalı’nın başkahramanı Zeze’nin büyüdükçe yaşadığı serüvenleri, yazarın Güneşi Uyandıralım ve Delifişek adlı romanlarında izleyebilirsiniz.

Sefiller – Victor Hugo

İhtiyaçları fazlalaşan insanlar, kaynakların sınırlarını zorlamaya itilir ve yollarına çıkan savunmasız birinden bile irkilir. İş ve ücretler, yiyecek ve barınma, cesaret ve iyi niyet; hepsi sahip olamadıkları şeylerdir. Işık gölgeye dönüşür ve karanlık yüreklerini doldurur. Bu karanlık, insanın içindeki zayıflığı ele geçirir ve onu utanç verici işlere zorlar. Artık hiçbir dehşet veya korku dışlanmaz. Ümitsizlik ve çaresizlikle hepsi kötülük ve suça yönelir… Hepsi sefilleşmiş, bozulmuş birer pislik gibi gözükür. Fakat o denli alçalmış kişilerin de daha fazla alçalamayacağı bir çizgi vardır ve bu dönüm noktasında, dış dünya adeta yutar bu zavallı, talihsiz, kimliksiz insanları… Onlar Sefiller’dir; toplumdan dışlananlar…

Simyacı – Paulo Coelho

Yüreğinde, çocukluğunu yitirmemiş olan okurlar için bir `klasik’ kimliği kazanan Simyacı’yı Saint-Exupery’nin Küçük Prens’i ve Richard Bach’ın Martı Jonathan Livingston’u ile karşılaştıranlar var (Publishers Weekly). Simyacı, İspanya’dan kalkıp Mısır Piramitlerinin eteklerinde hazinesini aramaya giden Endülüslü çoban Santiago’nun masalsı yaşamının felsefi öyküsü. Sanki bir `nasihatnâme’: `Yazgına nasıl egemen olacaksın, mutluluğunu nasıl kuracaksın?’ sorularına yanıt arayan bir hayat ve ahlak kılavuzu. Mistik bir peri masalına benzeyen romanın altı yılda, yedi milyondan fazla okur bulmasının gizi, kuşkusuz, onun bu kılavuzluk niteliğinden kaynaklanıyor. Simyacı’yı okumak, herkes daha uykudayken, güneşin doğuşunu seyretmek için şafak vakti uyanmaya benziyor.

hayatahazirlan.com

Küçük Prens – Antoine de Saint-Exupéry

Küçük Prenses adlı roman kitabı da en çok okunan romanlar listesinde yerini almıştır.

“Hoşça git,” dedi tilki. “Vereceğim sır çok basit: İnsan ancak yüreğiyle baktığı zaman doğruyu görebilir. Gerçeğin mayası gözle görülmez.” Küçük Prens unutmamak için tekrarladı: “Gerçeğin mayası gözle görülmez.”

Dönüşüm – Franz Kafka

“Herkes, beraberinde taşıdığı bir parmaklığın ardında yaşıyor. Şimdi hayvanlarla ilgili bunca şey yazılmasının nedeni de bu. Özgür ve doğal bir yaşama duyulan özlemin ifadesi. Oysa insanlar için doğal yaşam, insanca yaşamdır. Ama bunu anlamıyorlar. Anlamak istemiyorlar. İnsan gibi yaşamak çok güç, o nedenle hiç olmazsa kurgusal düzeyde bundan kurtulma isteği var… Hayvana geri dönülüyor. Böylesi, insanca yaşamaktan çok daha kolay.” 
(Tanıtım Bülteninden)

Böğürtlen Kışı – Sarah Jio

2012 yılında Penguin Plume tarafından “Blackberry Winter” ismiyle yayımlanan roman “Mart Menekşeleri”, “Son Kamelya” gibi çok satan romanların yazarı Sarah Jio’nun üçüncü romanıdır. New York Times Bestseller ve USA Today Bestseller listesinde yer alan roman, ülkemizde 2013 yılında “Duygu Parlasan”ın çevirisiyle Arkadya Yayınları tarafından “Böğürtlen Kışı” ismiyle yayınlanmıştır. Türkiye’de en çok satılan kitaplar arasındadır.

Çavdar Tarlasında Çocuklar – J. D. Salinger

Nietzsche Ağladığında – Irvin D. Yalom

Senden Önce Ben – Jojo Moyes

İstanbul Hatırası – Ahmet Ümit

Aklından Bir Sayı Tut – John Verdon

Genç Werther’in Acıları – Johann Wolfgang

Fatih Harbiye – Peyami Safa

Dava – Franz Kafka

Gazap Üzümleri – John Steinbeck

Korkma Ben Varım – Murat Menteş

Hamlet – William Shakespeare

Monte Kristo Kontu – Alexandre Dumas

Sineklerin Tanrısı – William Golding

Saatleri Ayarlama Enstitüsü – Ahmet Hamdi Tanpınar

Fareler ve İnsanlar – John Steinbeck

Piraye – Canan Tan

Empati – Adam Fewer

Kuyucaklı Yusuf – Sabahattin Ali

Sofie’nin Dünyası – Jostein Gaarder

Kardeşimin Hikayesi – Zülfü Livaneli

Melekler ve Şeytanlar – Dan Brown

Şah ve Sultan – İskender Pala

Yabancı – Albert Camus

Hayvan Çiftliği – George Orwell

Nutuk – Mustafa Kemal Atatürk

Milena’ya Mektuplar – Franz Kafka

Tutunamayanlar – Oğuz Atay

Olasılıksız – Adam Fawer

Sol Ayağım – Christy Brown

Turgut Özakman – Şu Çılgın Türkler

Nar Ağacı – Nazan Bekiroğlu

Çalıkuşu – Reşat Nuri Güntekin

İçimizdeki Şeytan – Sabahattin Ali

Aşk – Elif Şafak

Puslu Kıtalar Atlası – İhsan Oktay Anar

Aşk ve Gurur – Jane Austen

Karamazov Kardeşler – Fyodor Mihailoviç Dostoyevski

Katre-i Matem – İskender Pala

Yeraltından Notlar – Fyodor Mihailoviç Dostoyevski

Dövüş Kulübü – Chuck Palahniuk

Şibumi – Trevanian (Rodney William Whitaker)

Ölü Canlar – Nikolay Vasilyeviç Gogol

Kendine Ait Bir Oda – Virginia Woolf

Beyaz Diş – Jack London

Beyaz Zambaklar Ülkesinde – Grigory Petrov

Cehennem – Dan Brown

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu – Peyami Safa

Sana Gül Bahçesi Vadetmedim – Joanne Greenberg

Don Kişot – Miguel de Cervantes Saavedra

Harry Potter Serisi – J. K. Rowling

Sherlock Holmes Serisi – Arthur Conan Doyle

Ejderha Dövmeli Kız – Stieg Larsson

Saplantı – Lauren Rowe

Beyoğlu Rapsodisi – Ahmet Ümit

Şeytanı Uyandırma – John Verdon

Yeni Dünya – Sabahattin Ali

Semaver – Sait Faik Abasıyanık

Ustam ve Ben – Elif Şafak

Gözlerini Sımsıkı Kapat – John Verdon

Abim Deniz – Can Dündar

Açlık Oyunları – Suzanne Collins

Othello – William Shakespeare

Dünyanın İlk Günü – İmparatorluk 1 – Beyazıt Akman

Ulysses – James Joyce

Malcolm X – Eylemin Öteki Yüzü – Andrew Young

Böyle Buyurdu Zerdüşt – Friedrich Wilhelm Nietzsche

Gösteri Peygamberi – Chuck Palahniuk

Ateşböceği Yolu – Kristin Hannah

Siyah Kan – Jean-Christophe Grangé

Koku – Patrick Süskind

Aynı Yıldızın Altında – John Green

Ölü Ozanlar Derneği – N. H. Kleinbaum

Koleksiyoncu – John Fowles

Daha – Hakan Günday

İnsan Ne İle Yaşar – Tolstoy

Kitab-ül Hiyel – İhsan Oktay Anar

Da Vinci Şifresi – Dan Brown

İlahi Komedya – Dante Alighieri

Bab-ı Esrar – Ahmet Ümit

Şato – Franz Kafka

Köprü – Ayşe Kulin

Sinan Akyüz – İncir Kuşları

Ahmet Ümit – Kavim

Wulf Dom Psikolojik Gerilim Serisi

en çok okunan okuma kitapları, en çok okunan kitaplar, en çok satılan romanlar, kesinlikle okunması gereken kitaplar, türkiyede en çok satılan romanlar listesi