Rehberlik

Hukuk Nasıl Kazanılır?

Arkadaşlar öncelikle ben de hukuk okuduğum için ve hukuk kazanmak için bayağı uğraştığım için böyle bir yazı yazmaya karar verdim. Böyle bir hedefi olanlara bu zahmetli yolda başarılar dileyerek bu yolda elde ettiğim deneyimleri “Hukuk Nasıl Kazanılır ve Hukuk Kazanmak İçin Ne Yapmalıyım?”gibi soruların da cevabını arayarak sizinle paylaşmak istiyorum.

Hukuk kazanmak veya herhangi bir bölümü kazanmak istiyorsak kesinlikle bu hedefimizden sapmadan emin adımlarla ilerlememiz gerekiyor. Ve hedefimiz karşısında iyi de kötü de ilerliyorsak kesinlikle pes etmemeliyiz.

“ADALET KİŞİNİN VİCDANIDIR

Öncelikle sınava nasıl hazırlandığımı ve bu zahmetli, zor süreçte nasıl çalıştığımı sizlere kısaca anlatmak istiyorum. Yazacaklarım size az da olsa yararlı olacaksa ne mutlu bana. Ve umarım “Hukuk Nasıl Kazanılır?“sorusunun cevabını burada bulabilirsiniz.

Hukuk Kazanmak İçin Bunlara Dikkat Edilmeli:

 • Öncelikle kesinlikle “hukuk” istediğinizden emin olun. Ve aileniz istiyor diye değil, kendi isteğinizle bu yola koyulacağınızdan emin olun.
 • İkinci olarak, bu bölüme TM’den gidildiği için bir TM’ci olarak çok okumanız şart.Ben mezuna kalmadan ilk senemden gittim ve 12. sınıfta kitap okumaya pek vakit bulamadım. Eğer sizin de vaktiniz yoksa sürekli paragraf çözerek de bu açığı kapatabilirsiniz.
 • Kesinlikle her gün ama her gün paragraf çözmelisiniz. Ben özellikle her gün 40 paragraf sorusuyla ders çalışmaya başladım.Başlarda yanlışlarınız çok olabilir. Hiç sorun değil çünkü kesinlikle ilerleme kaydedeceksiniz.
 • Daha sonra paragraf konusunda sıkıntınız kalmadığına eminseniz her gün bir Türkçe denemesiyle ders çalışmaya başlayabilirsiniz. Yalnız denemeye geçmeden önce dil bilgisi konusunda sağlam bir temel atıp konu testleriyle dil bilgisini iyi bir şekilde pekiştirmelisiniz.
 • Ders çalışmaya Türkçeden başlamanın en önemli sebebi de zihnin yorulduktan sonra sözel dersi anlama kapasitesinin düşmesidir ki bu yüzden denemelerde de kesinlikle Türkçeden başlardım.
 • Türkçeye çok ağırlık vermelisiniz. Çünkü sınav sistemi artık yorumlamaya dayalı olduğundan Türkçeye sağlam çalışmak yorum gücünüzü üst seviyeye çıkaracaktır. Ayrıca yorum gücünüzün gelişmesi de zaman bakımından da rakiplerinize fark atmamızı sağlayacaktır.
 • Şimdi amacımıza giden yolda en can alıcı noktaya değinmek istiyorum: Matematik. İçinizde bir sıkkınlık ve bıkkınlık oluştuğunu hissedebiliyorum.Çünkü bana da sürekli “matematik yapamazsan hiçbir yere gelemezsin dediler.” Ve bende de sürekli bu his oluşuyordu ki sanırım matematiksiz olamayacağı da acı bir gerçek.
 • Arkadaşlar şimdi bunu da samimi olarak söylüyorum: Ben 11. sınıfın yaz tatilinde sınava hazırlanmaya başlarken 9-10 ve 12. sınıf matematiğim sıfırdı diyebilirim. Sadece 11. sınıf matematiğim iyi sayılırdı ki o da temelimin zayıf olmasından dolayı çok iyi değildi.
hukuk kazanmada izlediğim yollar
 • Matematiği de çok iyi olmasa da şöyle hallettim: Öncelikle en temelden, matematiği en temelden anlatmaya başlayan kitaplardan başlayarak kademe kademe zor kaynaklara doğru ilerledim.
 • Yaz tatilinde her gün en az üç saat çalışarak Türkçe ve matematiğe daha çok yoğunlaştım.
 • Ama şuna da her zaman dikkat edilmeli ki sınav sadece Türkçe ve matematikten ibaret değil. Sosyal derslerine de değişmeli olarak bir gün tarih, bir gün coğrafya ve bazen de felsefe şeklinde çalışılmalıdır.
 • Şunu da söylemeliyim ki TYT matematiğin kalbi problemlerdir. Ben yaz tatilinden başlayarak hemen hemen her gün problem çözdüm. Problem çözümü istikrarlı olmalıdır. Çünkü problem çözmeyi bıraktığınız anda netlerinizde belirgin bir düşüş olacaktır.
 • En önemlisi paragraf ve problemleri çalışmalarınızın odağı haline getirmelisiniz.
hukuk kazanmak için metodlar
 • AYT matematiği de şöyle hallettim diyebilirim: Yaz tatilinde 11. sınıf konularının çoğunu hallettim. Çünkü 12. sınıf matematik konuları ağır olduğundan birikeceği belliydi. 12. sınıfta ise AYT matematiğe ağırlık vererek haftada en az iki TYT denemesi çözdüm. Çünkü TYT’yi bıraktığınız zaman netleriniz kesinlikle düşecektir.
 • Arkadaşlar en önemli tavsiyem de şudur ki kesinlikle 7-8 ay sadece TYT çalışmayın. Çünkü TYT netleriniz belli bir yerden sonra kolay kolay artmayacaktır bu yüzden buradaki amacınız en iyi netlerden sonra netlerinizi düşürmemeye bakın. Bu yüzden belirleyici sınavın AYT olduğunu sakın unutmayın.
hukuk kazanmada can alıcı noktalar
 • Başka bir önemli konu da edebiyat. Sıralamayı önemli ölçüde etkileyecek bir başka ders .9-10 ve 11. sınıf edebiyatını yaz tatilinde bitirmek veya belli bir kısmını halletmek büyük bir avantaj sağlayacaktır. Çünkü 12. sınıfta Cumhuriyet Dönemi Edebiyatı, oldukça kapsamlı ve zor olacaktır. Bu yüzden 12. sınıfta edebiyatı her gün tekrar etmek şarttır.
 • Ben edebiyatta şöyle bir yol izledim: Edebiyatı her zaman bir bütün olarak çalıştım.Yani 4 yılın edebiyatını bağlantılı bir şekilde sene içinde sürekli tekrar ettim. Edebiyatta da gerekli ezberleri yaptıktan sonra bol soru çözmelisiniz çünkü öğrenmenin kalıcılığı artar böylece.
 • Ayrıca şunu da belirtmek isterim:Her denemeniz iyi geçecek diye bir şey yok ve olamaz da. Bir denemede 90 net yapan biri başka bir denemede 70 yapabilir.Bu yüzden moralinizi her zaman yüksek tutmak sizin için çok önemli olacaktır.

Evet arkadaşlar, bu yazımda “hukuk nasıl kazanılır?” Sorusuna cevap vermeye çalıştım ve hukuk kazanmak için izlediğim yol ve edindiğim deneyimlerimi sizinle paylaşmaya çalıştım.Size bu uzun ve zahmetli yolda başarılar diliyorum.

Siz de yorum kısmına önerilerinizi ve sormak istediklerinizi yazabilirsiniz.


Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün