Okuma Kitapları

OKUNMASI GEREKEN EN İYİ MACERA ROMANLARI

Usta yazarların tavsiye ettiği en iyi macera romanları listesini derledik. Soluksuz okuyacağınız en iyi macera romanları listesini görmek için tıklayınız.

Bildiğiniz gibi kitap okuma oranında ülkemiz, dünya sıralamasında alt sıralarda bulunuyor. Kitap okuma alışkanlığımızı geliştirmek, ülkenin gelişmesi bakımından da oldukça önemlidir. Kitap okuma alışkanlığımızın olmamasının en büyük nedenlerinden biri de zevkimize uygun kitabı bulamamamızdır. Bu bakımdan bu yazımızda okunması gereken en iyi macera kitaplarını bir araya getirdik. Ayrıca bu kitaplar dünya çapında da en iyi macera-polisiye kitaplar arasında gösteriliyor. Dünyaca ünlü yazarlar ve düşünce adamlarında önerdiği bu en iyi macera-polisiye kitaplarına bir göz atılmalı ve kişisel gelişim açısından da okunması gerektiği düşünülmektedir.

Şimdi bunları kategorize ederek ayrıntılı inceleme ve daha kolay anlama açısından şöyle sıralayabiliriz:

En İyi MACERA ROMANLARI Listesi

özellikle maceraseverlerin büyük ilgisini çekecek macera romanları dünya çapında da büyük bir zevkle takip ediliyor. Okunması gerektiğini düşündüğümüz ve birçok yazarın da tavsiye ettiği en iyi macera romanlarını sıraladık.

1.DA VİNCİ ŞİFRESİ -DAN BROWN

Da Vinci Şifresi En İyi Macera Romanı
DA VİNCİ ŞİFRESİ -DAN BROWN

Cinayet üzerine kurulu olan kitap,ayrıca edebi değeri de yüksek olan bir başyapıttır. Kitapta gizemli bir cinayet üzerinde incelemeler yapan ve birçok tez ortaya atan yazar büyük bir ustalıkla okuyucularını büyülüyor.

Kitap,içeriği itibariyle de hıristiyan dünyasında birçok tartışmaya yol açmıştır.Özellikle Leonardo Da Vinci’nin eserleri ve hayatıyla ilgili önemli tahliller yapan usta yazar ,okuyucuyu olayların akışına hapsederek bir devinimler alemine sürüklüyor.

Ayrıca Da Vinci’nin eserlerindeki gizem ve sırlar hakında da önemli tahliller yapılmış ve bu sebeple okuyucudaki merak duygusu da kamçılanmıştır.Bu başarılı başyapıt, okunması gereken en iyi kitaplar listesinde olmayı fazlasıyla hak ediyor.

2.OLASILIKSIZ-ADAM FAWER

Olasılıksız – Adem Fawer

Daha çok polisiye tarzında yazılmış olan bu roman,kesinlikle nefes nefese okuyacağınız bir başyapıttır.

Kitabın ana karakteri olan David Caine olasılık dehası bir öğretim görevlisidir. Bu yeteneğini kumarda kullanmak isteyen ve büyük bir hayat mücadelesi veren Caine kendini büyük bir kargaşa içinde bulur. Ayrıca epilepsi hastası olan başkarakter doktorların deney faresi olarak görülmüştür. Olasılıklar üzerinde büyük çalışmalar yapan Caine bu yeteneğini daha da ileriye taşıyarak geleceği görme noktasına varmıştır. Fakat asıl olay David’in bu hale dönüşmesi değil, onun yeteneğini bilen ve peşinde olan insanlardır.

Nefesleri kesen kurguya sahip bu başyapıt en iyi kitaplar arasında gösteriliyor.

3.AKIL OYUNLARININ GÖLGESİNDE-SHERLOCK HOLMES

AKIL OYUNLARININ GÖLGESİNDE-SHERLOCK HOLMES

Kıvrak zekasıyla ve tahlilci bakış açısıyla olayları büyük bir ustalıkla irdeleyen usta yazar bu olağanüstü eseriyle de en iyi kitaplar listesine girmiş ve tüm övgüleri de fazlasıyla hak etmiştir.

Holmes’in 12 hikayesinden oluşan eser,tüm okuyucuları tarafından hayranlıkla takip edilmiştir.Sherlock’un diğer klasik eserlerinde olduğu gibi bu eserinde de amaç olayların gizemini çözüp sır perdesini aralamaktır.Daha önce Sherlock okumadıysanız bu eser sizin için güzel bir başlangıç olabilir.

Olay kurgusunu sempatik ve akıcı diliyle harmanlayan usta yazar,yine okuyucu kitlesini kendine hayran bırakmayı başarıyor.

4.EJDERHA DÖVMELİ KIZ-STİEG LARSSON

EJDERHA DÖVMELİ KIZ-STİEG LARSSON

Listedeki diğer kitaplar gibi macera türünde adından çokça bahsetmiş olan bu eser müthiş bir aksiyona ve sürükleyici bir kurguya sahip. 2011 yılında beyaz perdeye de uyarlanan kitap yine birçok izleyici tarafından takip edilmiştir.

Kitabınn baş kahramanı olan Henrik Vanger’e her yıl doğum günündekimden geldiği belli olmayan çiçekler gelir. Çiçekleri alan Vanger bu çiçeklerin kimden geldiği konusunda endişeye düşerek araştırmalar yapar. Fakat çiçeklerin kaynağını bir türlü bulamaz.Daha sonra Vanger, konuyu çözmesi için Mikael Blomkvist’ten yardım ister.Mikael,olayı çözerken ejderha dövmeli kız bu müthiş maceraya dahil olur.

Soluksuz okuyacağınız bu müthiş roman edebiyat dünyasında büyük yankılar uyandırarak en iyi kitaplar listemizde yer alıyor.

5.SİMYACI-PAULO COELHO

SİMYACI-PAULO COELHO

Dünyanın en iyi yazarları arasında gösterilen Brezilyalı yazar Paulo Coelho’nun 3. romanı olan Simyacı, Doğu’nun mistik ve kültürel ögeleriyle birleştirilmiş ve harmanlanmış içsel bir yolculuğun kitabıdır. Eserin başkahramanı, İspanya’dan Mısır Piramitlerine doğru yola çıkan ve hazinesini aramaya koyulan Endülüslü çoban Santiago, etkileyici öyküsüyle merak duygumuzu kamçılıyor.

6. HARRY POTTER SERİSİ-J.K.ROWLİNG

HARRY POTTER SERİSİ-J.K.ROWLİNG

Macera romanı dediğimizde akla gelicek ilk kitaplardan biri de kesinlikle Harry Potter serisidir. En çok satanlarda tüm dönemler boyunca daima zirveye oynayan bu başyapıt, birçoğumuzun gençlik yıllarının vazgeçilmez eseri olmuştur.

Hayal ürünü olaylarla okuyucularını büyüleyen bu eşsiz romanda karanlık büyücü Lord Voldemort ve başkahraman Harry Potter arasındaki iyi ile kötü,aydınlık ile karanlık arasındaki amansız savaş tüm serinin iskeletini oluşturuyor.Beyaz perdeye de uyarlanan seri,sırasıyla şu bölümlerden oluşur;

  • Felsefe Taşı
  • Sırlar Odası
  • Azkaban Tutsağı
  • Ateş Kadehi
  • Zümrüdüanka Yoldaşlığı
  • Melez Prens ve Ölüm Yadigarları

7.MELEKLER VE ŞEYTANLAR- DAN BROWN

MELEKLER VE ŞEYTANLAR- DAN BROWN

En çok okunan Da Vinci Şifresi adlı kitabın yazarı olan Dan Brown’dan başka bir başyapıt daha okuyucuyla buluşuyor.Dan Brown yine beklentilerin üzerinde bir performans sergileyerek dikkatleri üzerine çekti.Bu kitabında da içinde Vatikan’ın olduğu mükemmel bir macera romanı ile okuyucuları karşılıyor.

Harvard Üniversitesinde profesor olan kahramanımız Robert Langdon Vatikan’dan kütüphanelerine ulaşmak için izin beklerken karşısında Vatikan polisini bulur.Papanın ölümünden sonra yaşanan kriz için Langdon’un yardımına ihtiyaçları vardır ve Langdon tekrar İtalya’nın yolunu tutar.Vatikan’ın papa seçimine dair gerçekleri ve illüminatiye dair bilgileri kitapta bulabiliriz.

8.KIZIL NEHİRLER-JEAN CHRİTOPHE GRANGE

KIZIL NEHİRLER-JEAN CHRİTOPHE GRANGE

Macera ve polisiye romanlarına daha önce ilgi duymayan biri için başlangıç niteliğinde harika bir eser.

Baştan sona bir olaylar sisilesi halinde devam eden eser akıcı diliylede okuyucu kitlesini etkisi altına alıyor.

Remy Caillos kütüphanede görevli olan en yetkili kişiydi ve cesedi bir gün dağın tepesinde bulundu.Onu bulan aynı üniversitede jeoloji dalında öğretim görevlisi olan Fierra’dı.Ayrıca başka cesetler de bulan Fierra, bu cesetler üzerinde aarştırma yaparak gizemi çözmeye çalışıyor.

9.SİYAH KAN-JEAN CHRİTOPHE GRANGE

SİYAH KAN-JEAN CHRİTOPHE GRANGE

Macera-polisiye romanlarından biri olan Siyah Kan,diğer polisiye romanları gibi okuyucuyu bir olaylar silsilesi içinde sürüklüyor.Kitap, karanlık bir odada katilin kan ile yüzleşmesi ve bu sırada yakalanmasıyla başlıyor.Olayın başkahramanı Reverdi’nin kaçmasıyla beraber olay devam ediyor.

Bu yazımızda sizlere en iyi macera romanları listesini paylaştık. Sizler de yorum kısmımızda bizlere kitap tavsiyelerinde bulunabilirsiniz.


Etiketler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün